2016. január 19., kedd

#starwars #kutyaház #starwarskutyaház #űrkutyaház #birodalmikutyaház

Folytatom kutyás sorozatomat néhány újabb tanulsággal.

Csak közben jegyzem meg, hogy a 2016 is jól kezdődik. Elkészült legújabb kutyaházam, ami teljesen hiánypótló.

Ez egyébként életem leglassabban készülő kutyaháza, hiszen több mint tíz évig vártak rám a papírra vetett terveim az íróasztalom fiókjában, és mire elkészült váratlanul nagyon aktuális lett! (Itt meg lehet lesni, hogy mi lett az eredmény..)http://www.kutyahazmegoldasok.hu/kutyahaz.php?birodalmi_kutyahaz


Miért csóválja kutyád a farkát? #kutyaház

Érzőbarométer mint Farok !
A farok a fülekhez hasonlóan, már távolról elárulja a kutya hangulatát, hierarchiában elfoglalt helyét és szándékait. Ahhoz, hogy értelmezni tudjuk a farok jeleit két paramétert kell figyelembe venni:
Helyzete
Ha magasan van, akkor nagy önbizalmat és magas hierarchiai státust fejez ki. Lehetővé teszi, hogy a kutya felfedje végbéltáji mirigyeit, és szagos üzenetet küldjön a fajtatársainak, mintha azt mondaná, "Érzitek, hogy itt vagyok!" Viszont, ha lent van, akkor a behódolást vagy a félelmet fejezi ki, és korlátozza a szagok kibocsájtását, mintha leplezni akarná a kutya jelenlétét.

Mozgása
Kilengésének mértéke jelzi a kutya izgalmát és együttműködési szándékát. Amikor a kutyák egymással játszanak, nagyobb ívben mozgatják a farkukat, ami az öröm és az elégedettség jele. Ezek azok az alapelvek, amelyeket alkalmazhatunk a kutya farkának természetes helyzetének értelmezésére. Néhány fajta (mint pl. a terrierek) jellemzően magasan tartja a farkát, amit lehet pökhendiségként értelmezni, sőt! agresszivitásként; míg mások (pl. whippet) farka általában a lábai között behúzva van, ami tévesen félelmet mutathat. Vannak kutyák (mint pl. a mopsz) nagyon rövid farkkal, amivel nem tud kommunikálni. Ezeknek a fjtáknak az egész hátsójukat kell mozgatni, hogy jobban ki tudják magukat fejezni. 


2016. január 12., kedd

Viharfóbia, avagy Miért fél a kutya a vihartól?

Viharfóbia

Az ágy alá bemenekült kutya feje a vállai közt, fülei hátul, farka a két mancsa között, remeg amíg a vihar zúg.

Fura, hogy erről írok januárban, de mint Te is látod bolygónk időjárása erősen átalakulóban van és akár januárban is lehet dörgéssel és villámokkal járó zivatar, sajnos..

A viharfóbia elég gyakori a kutyáknál. Gyakran a fiatal kutyák kisebb félelméből ered, amely súlyosabbá válik. A mennydörgés nem az egyedüli kiváltó inger. Számos meteorológiai tényező, mint az eső , a szél, a villámlás, a hirtelen besötétedés, a légköri nyomás változásai, a levegő ionizációja és bizonyos szagok is okozhatják.

A viharfóbia és más fóbiák kezeléséhez általában kétféle viselkedésterápiát használhatnak: deszenzitizációt és az ellenkondicionálást, amelyet kiegészítenek gyógyszeres kezeléssel.



Deszenzitizáció:

A kutyát fokozatosan kiteszik a kiváltó ingernek (erős hang, dörgés, vihar zaja felvételről lejátszva) és vigyáznak arra, hogy ne reagáljon félelemmel.

Ellen kondicionálás:

Ennek a terápiának az a lényege, hogy kiváltó ingert ( erős hang, dörgés, vihar zaja) összetársítják egy pozitív tevékenységgel például játékkal, ami összeegyeztethetetlen a félelemmel.

A legnagyobb hatékonyság a két módszer együttes alkalmazásával érhető el.